با بهبود ذهنیت معامله گری یک تریدر موفق باشید

همه ما می‌دانیم که بهبود ذهنیت معامله گری ، ما را به معامله‌گران بهتری تبدیل می‌کند. اما چگونه ذهنیت معامله گران موفق را داشته باشیم؟ ایجاد تعامل آرام و پر از اعتماد به نفس با بازار، نتیجه بهبود ذهنیت معامله گری در بلند مدت خواهد بود. توصیه‌های روانشناسی معامله‌گری معمولا مبهم و پیچیده هستند. بنابراین، تعجبی ندارد که بسیاری از معامله‌گران به بهبود ذهنیت معامله گری خود توجهی نکنند.

در این مقاله از سایت دگرش، ما 4 روش برای بهبود ذهنیت معامله گری برای شما آورده‌ایم. از امروز می‌توانید با استفاده از این روش‌ها در مسیر دستیابی به ذهنیت معامله گران موفق گام بردارید.

1- مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید

در هر فروم یا انجمنی می‌توانید تریدرهای تازه‌کار را در چند ثانیه شناسایی کنید. این تازه‌کاران فقط درباره افت قیمت، شکار حد ضرر، صرافی هایی که به دنبال ضربه زدن به آنها هستند و یا شانس بدشان در بازار حرف می‌زنند. برای بهبود ذهنیت معامله گری، هر معامله‌گری باید مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرد. به عبارت دیگر، نباید خود را قربانی بدانید. باید درک کنید که شما به تنهایی مسئول تصمیمات معاملاتیِ خود و نتایج حاصله هستید.

افراد یا سازمان‌های دیگر مانند کارگزاری ها، اینفلوئنسرهای این حوزه و حیوانات خانگی خود را سرزنش نکنید. یادتان باشد که شما این تصمیمات را گرفته و دکمه را فشار داده‌اید. این روش کمی ترسناک است؛ ولی در آغوش گرفتن کامل این حقیقت بسیار ارزشمند است. به عبارت دیگر، پذیرفتن مسئولیت تصمیمات، نقطه شروع بهبود ذهنیت معامله گری است که برای داشتن ذهنیت معامله گران موفق ضرورری به شمار می‌آید.

بهبود ذهنیت معامله گری

2- گزارش معاملات خود را صادقانه بنویسید

این روش از مواردی است که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا آن را قبول کنید. اما وقتی به آن عمل کنید درک خواهید کرد که چیزهایی که در برابر آن‌ها مقاومت می‌کردید، اغلب دقیقا همان چیزهایی بودند که نیاز داشتید. شاید نوشتن تاریخچه ی معاملاتی خود را به تعویق انداخته‌اید یا از چنین ایده‎ای خوشتان نمی‌آید؛ ولی بهتر است از همین امروز یک دفتر یادداشت بردارید و نوشتن گزارش معاملاتی را شروع کنید. البته می‌توانید یک صفحه ورد یا اکسل نیز در رایانه خود برای این منظور ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید
12 ویژگی مهم معامله گران کاربلد و موفق

برخی از افراد تنها اعداد معاملات را لیست می‌کنند؛ برای مثال، آن‌ها روز خرید، روز فروش، میزان ریسک و نتیجه معاملات را می‌نویسند. بهتر است بدانید این اعداد کمکی به بهبود ذهنیت معامله گری نمی‌کنند. البته نوشتن این اعداد ضروری است؛ ولی درباره احساسات معاملات نیز بنویسید: احساساتی که قبل و بعد از معامله داشتید. چرا چنین تصمیمی گرفتید؟ آیا به‌صورت فیزیکی آن احساسات را بروز دادید؟

نوشتن یک گزارش پر از جزئیات کمک به‌سزایی در مسیر دستیابی به ذهنیت معامله گران موفق به شما خواهد کرد. شما به زودی تصویری برای دلایل معاملات خود خواهید ساخت. سپس خواهید توانست الگوهای تکرارشونده را در آنها کشف کنید. در نهایت می‌توانید درک کنید مغز شما چگونه عمل می‌کند. پس تا دیر نشده بهتر است هر چه زودتر بهبود ذهنیت معامله گری خود را شروع کنید.

3- مراقب سلامت خودتان باشید

بدون سلامت جسمی و روانی نمی‌توانید به هدف بهبود ذهنیت معامله گری برسید. انسان‌ها سیستم پیچیده‌ای دارند؛ بنابراین، اگر برای بهبود سلامت جسمی و روانی خود تلاش کنید، معاملات شما نتایج بهتری خواهند داشت. برخی از تریدرها توجه و کار کردن بر روی سلامتی خود را به تعویق می‌اندازند. آنها تصور می‌کنند برای چند سال باید به صورت دیوانه وار بر روی ترید کردن خود وقت بگذارند و وقتی به نتیجه رسیدند آنگاه به سلامتی خود اهمیت دهند. حال آنکه کاملا واضح است که چنین تفکری کاملا اشتباه است و می‌تواند سلامتی شما به عنوان یک تریدر را به خطر بیندازد.

اگر به‌صورت صحیح غذا نخورید، به‌اندازه کافی نخوابید و ورزش مورد علاقه خود را به‌صورت منظم انجام ندهید، نخواهید توانست به موفقیتی که سخت برای آن تلاش می‌کنید دست یابید. اگر الان مراقب خودتان باشید، نه تنها کیفیت زندگی‌تان افزایش خواهد یافت بلکه ذهنیت معامله گران موفق را خواهید داشت. برای بهبود ذهنیت معامله گری باید به همه کارهایی که برای سلامت فیزیکی و روانی خود انجام می‌دهید، به‌عنوان یک کار مهم نگاه کنید. هر چه روی سلامت خود سرمایه‌گذاری کنید، چندین برابر آن را در معاملات درو خواهید کرد.

ذهنیت معامله گران موفق

4- آسان بگیرید

همه ما همیشه وسوسه می‌شویم روش‌های معاملاتی خود را افزایش دهیم. به دوره‌های زمانی بیشتری نگاه کنیم، شاخص‌های بیشتری را اضافه کنیم و دنبال ابزارهای بیشتری باشیم. درگیر شدن با همبستگی باعث می‌شود سال‌ها وقت خود را به هدر بدهیم ولی به موفقیتی نرسیم. عقیده بسیاری از ما این است که داشتن اطلاعات بیشتر بهتر است؛ ولی پیچیدگی‌های بیشتر همیشه برابر با سودهای بیشتر نیست. در حقیقت، هر چه روش شما پیچیده‌تر باشد، ذهن شما بیشتر درگیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
8 راه مقابله با عدم قطعیت در بازارهای مالی

هر چه روش معاملاتی شما ساده‌تر باشد، آسان‌تر می‌توانید به افکار خود هنگام انجام معاملات دسترسی پیدا کنید. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که با آسان‌گیری می‌توانید سر و صداهای اضافی را حذف کنید و دریابید آیا طبق برنامه خود معامله کرده‌اید یا نه. همچنین اگر جواب منفی است، قادر خواهید بود دلیل آن را به‌آسانی پیدا کنید.

نتیجه‌گیری

4 روش این مقاله به شما کمک خواهند کرد شروع معنی داری در مسیر ایجاد ذهنیت مثبت معامله‌گری داشته باشید. اگر می‌خواهید ذهنیت معامله گران موفق را داشته باشید، این نکته کلیدی را فراموش نکنید. در این مسیر جالب، خودتان را بیشتر خواهید شناخت. شما قادر خواهید بود الگوهایی که شما را از تبدیل شدن به معامله‌گری آرام‌تر، متمرکزتر و منظم‌تر باز می‌دارند تغییر دهید.

مطمئن باشید بعد از آن که توانستید برتری‌های خود را در بازار پیدا کنید، بهبود ذهنیت معامله گری مهم‌ترین عامل در موفقیت معاملات شما خواهد بود. شما فقط به خودتان و اراده‌ای برای شروع نیاز دارید. بنابراین شما می‌توانید از همین امروز شروع کنید.