معامله گران کاربلد چگونه ترید می‌کنند؟

در این مقاله از وبسایت دگرش، موضوع بحث ما بررسی خصوصیات معامله گران کاربلد است. بسیاری از مردم یک نکته را در مورد معامله گران بازارهای مالی فراموش می‌کنند: یک معامله‌گر موفق و پر سود، لزوما معامله گر کاربلدی نیست. سوگیری بقا یا بایاس بقا یکی از بزرگترین مشکلات در زمینه تجارت و معامله‌گری است. افرادی که اغلب تجربه کمی در بازار دارند یا اصلاً تجربه‌ای ندارند، وارد یک بازار صعودی می‌شوند، از آن با دست پر بیرون می‌آیند و فکر می‌کنند که نابغه هستند. مسئله اینجاست که همه ما در بازارهای صعودی نابغه هستیم! چراکه بازار حتی به رفتارهای بد معاملاتی ما نیز پاداش می‌دهد و اغلب برای مدت زمان طولانی این سودآوری ادامه‌دار خواهد بود.

اما در نهایت واقعیت فرا می‌رسد، موسیقی پس زمینه متوقف می‌شود و همه چیز به هم می‌ریزد. آن وقت است که به تعبیر وارن بافت، متوجه می‌شوید که چه کسی برهنه شنا می‌کند!

در ادامه قصد داریم 12 مورد از ویژگی‌های معامله گران کاربلد و موفق که دانسته یا ندانسته عملکرد خوبی در بازار دارند را بررسی کنیم. این ویژگی‌ها دلیل موفقیت آن‌ها در بازارهای مالی و افزایش سود خالصشان در دراز مدت است؛ در حالی که دیگران دیر یا زود سرمایه خود را از دست می‌دهند.

1- مدیریت ریسک از ویژگی‌های یک معامله گر موفق

در واقع هیچ یک از ما نمی‌دانیم ضرر و زیان معاملات چه زمانی به ما ضربه می‌زنند که اگر می‌دانستیم، مسئله ریسک اصلاً مطرح نبود. تریدرهای موفق این مسئله را به خوبی درک می‌کنند و می‌دانند که مدیریت ریسک نه تنها سرمایه آن‌ها را حفظ می‌کند، بلکه موجب آرامش روحی و روانی آنها می‌شود.

2- معامله گران کاربلد، می‌دانند چگونه احساسات خود را مدیریت کنند

تریدرهای موفق کاملاً درک می‌کنند که احساسات آن‌ها چطور بر عملکردشان در معاملات تأثیر می‌گذارد.

این افراد به جای آنکه چشم و گوش خود را ببندند و تسلیم احساساتشان شوند، خونسردی خود را حفظ می‌کنند و عاقلانه‌ترین تصمیمات معاملاتی را اتخاذ می‌کنند.

معامله گران کاربلد در تلاش خود برای اینکه هر روز در بهترین حالتِ بازی باشند، روتین‌های مدیریت ذهن مثل تمرکز حواس، تمرین بدنی یا یادداشت روزانه دارند. با این تمرین‌ها اطلاعات را بهتر پردازش می‌کنند و با چیزهایی که پذیرش یا رها کردن آن‌ها دشوار است، راحت‌تر سازگار می‌شوند.

3- معامله گران کاربلد از تغییر استقبال می‌کنند

تغییر نه فقط در بازارهای مالی، بلکه در اطراف ما به وفور یافت می‌شود. شرایط زندگی ما، جهان اطراف، نزدیکان‌مان، جسم و فکر ما همواره در حال تغییر است. معامله گران کاربلد می‌توانند این تغییرات را با قدرت بپذیرند و به جای مقاومت در برابر تغییرات، روی خودشان کار می‌کنند تا بهتر با چیزهای جدید کنار بیایند.

تمرکز آنها نیز بر روی مسائلی است که می‌توانند کنترل کنند؛ نه چیزهایی که از کنترل آن‌ها خارج است و البته تفاوت این دو را به خوبی می‌فهمند.

بیشتر بخوانید
چگونه حقیقت شکست در معامله گری را در آغوش بگیریم؟

4- تریدرهای موفق ، شکست را توانمندساز و قدرت بخش می‌دانند

شکست، اگرچه گاهی ناراحت کننده است؛ اما تریدرهای ماهر را مشتاق یادگیری و تلاش برای بهبود ضعف‌های خود می‌کند.

معامله گران خوب، می‌دانند ما از هر قدمی که در زندگی برمیداریم، درس می‌گیریم؛ بنابراین خودشان و دیگران را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شوند، تنبیه نمی‌کنند. آ‌ن‌ها شکست‌های خود را می‌پذیرند و همواره به دنبال بهبود هستند.

در کل می توان گفت تجارت صرفاً داستان مبارزه، ارزیابی مجدد و سازگاری است. شکست می‌خورید، یاد می‌گیرید و در نهایت پیروز می‌شوید. برای اکثر مردم روند رسیدن به موفقیت همین است. بنابراین، انعطاف‌پذیری، تحمل و تمرکز بر رشد و پیشرفت، عناصر کلیدی در این سفر هستند.

معامله گران موفق

5- تریدرهای موفق دوست دارند کمک کنند

این مورد نه همیشه اما در اغلب موارد صادق است. یادگیری معامله گری در سطح حرفه‌ای سخت است و ضررها و روندهای نزولی بازار مسائل چالش برانگیزی هستند که مقاومتِ بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار را می‌شکنند. معامله گران کاربلد دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اند؛ بنابراین وقتی دیگران را در حال مبارزه می‌بینند، معمولاً دوست دارند با آنان ارتباط برقرار کنند و اغلب مشتاق حمایت از افراد تازه‌کار هستند. آنها بر این باورند که موفقیت‌ دیگران به سودها و دستاوردهای آن‌ها لطمه‌ای نمی‌زند. برعکس، بازنده ها این طور فکر نمی‌کنند و در نهایت آنها هستند که ضرر و ناامیدی را درو می‌کنند.

6- تریدرهای موفق ذهنیت بلند مدت دارند

بسیاری از معامله گران نمی‌توانند سود زیادی در معاملات خود به دست بیاورند، فقط به این علت که تمام تمرکز خود را بر سود و زیان های روزانه گذاشته‌اند. از طرف دیگر تریدرهای موفق دریافته‌اند که معامله گری در واقع نوعی بازی اعداد است. بنابراین اهمیت زیادی به نتایج کوتاه مدت نمی‌دهند و معمولاً دیدگاه بلند مدت دارند؛ از نگاه‌ آن‌ها حتی تریدهای کوتاه مدت نیازمند ذهنیت بلند مدت است.

معامله گران موفق به قوانین خود پایبند می‌مانند زیرا می‌دانند در بازار به دنبال چه هستند. هدف آن‌ها در بازار کاملاً مشخص است و می‌دانند که تنها راه دستیابی به سودآوریِ پایدار در درازمدت، پایبندی به اصول و قوانین کارآمد است. بنابراین این نیت را همیشه در ذهن و قلب خود نگه می‌دارند.

7- تریدرهای موفق متفکران مستقل هستند

ما انسان‌ها برای بقاء خلق شده‌ایم و از نقطه نظر رفتارشناختی شبیه به گوسفند هستیم. ذات ما اینگونه است که دنبال می‌کنیم، سعی می‌کنیم خود را با دیگران همرنگ کنیم و به شدت به دنبال رهبر و الگو هستیم؛ زیرا جامعه و جمعیت به ما آرامش می‌دهد. اما تجارت و سرمایه‌گذاری مستلزم آن است که به عنوان یک شخص کاملاً‌ مستقل فکر کنید و عمل کنید. حتی ممکن است نیاز باشد روش تفکر خود را تغییر دهید و نوآوری کنید!

معامله گران کاربلد این کار را انجام می‌دهند. آن ها به برنامه‌ها و روندهای خودشان متعهد هستند و اجازه نمی‌دهند نظرات دیگران بر تحلیل‌‌شان تأثیر بگذارد و آن‌ها را از گرد معاملات خود دور می‌کنند. فقط زمانی وارد موقعیت های خرید و فروش ( Long و Short ) می‌شوند که برنامه و استراتژیشان به آن‌ها پیشنهاد کند، نه با معرفی اینفلوئنسر‌های شبکه‌های اجتماعی.

8- معامله گران موفق اهل عمل هستند

تریدرهای خوب کمتر صحبت می‌کنند و بیشتر عمل می‌کنند. آنها شناخت کاملی از استراتژی یا سیستم معاملاتی خود دارند و می‌دانند که می‌خواهند به چه هدفی دست یابند. معامله‌گری برای این افراد صرفاً یک بازی فکری یا حرف زدن در مورد تئوری‌های بزرگ نیست؛ هرچه هست و نیست در مورد تجربیات و کارهایی است که انجام داده‌اند. تریدرهای موفق با تمام وجود درگیر این معاملات هستند.

بیشتر بخوانید
چگونه ترس از دست دادن (فومو) در معامله گری را شکست دهیم؟

9- معامله گران کاربلد منضبط هستند

تریدرهای موفق ، منضبط هستند. آنها برای معاملاتشان برنامه دارند و قوانین و اصول خود را تمام و کمال رعایت می‌کنند. آن‌ها خوب می‌دانند چه زمانی سبک معامله کنند و چه زمانی در اندازه‌های بزرگتر وارد شوند؛ به عبارتی معاملات خوب و بد را می‌شناسند. آنها مراقب پول خود هستند، در صورت لزوم ضررهای خود را قبول می‌کنند و کاملاً حواسشان به معاملاتی که انجام می‌دهند، هست.

این افراد می‌دانند که برای رسیدن به لذت باید صبر کرد. نگاه آنان به اهداف معاملاتی خود مثل یک مسابقه دو ماراتن است، نه یک دوی سرعتی و حاضر هستند دردها و رنج‌های کوتاه مدت را تحمل کنند تا به سود بلندمدت دست یابند.

10- معامله گران کاربلد آماده یادگیری هستند

افرادی که در زمینه معامله گری به موفقیت می‌رسند، همواره به دنبال یادگیری هستند. از نظر این افراد رویدادهای نامطلوب بازار به معنی رسیدن به آخر دنیا نیست؛ بلکه بازخورد ارزشمندی در مسیر تسلط در معامله‌گری است.

معامله گران کاربلد می‌دانند که وقتی ترس از شکست را رها می‌کنند و از صمیم قلب می‌پذیرند که ضررهای معاملاتی بخشی از فرآیند معامله است، عملکرد آن‌ها به مراتب بهتر می‌شود. تنها با اعمال مدیریت ریسک درست و به جا و با ذهنی باز و آماده یادگیری از درس‌ها و فرصت‌های پیش رو می‌توان به موفقیت رسید.

11- معامله گران خوب وسواس پول ندارند

باور کنید یا نکنید، معامله گران خوب اهمیت چندانی به پول نمی‌دهند؛ هدف آن‌ها بیشتر درست بازی کردن است و پول بیشتر حکم یک محصول جانبی را دارد. به عبارت دیگر، معامله گری برای این افراد سراسر خودشکوفایی و آزادی است. پول فقط راهی برای سنجش پیشرفت آن‌ها در این مسیر است.

12- معامله گران خوب نگرش مثبت را در خود پرورش می‌دهند

آن دسته از معامله گرانی که نگرش مثبت را در خود پرورش می‌دهند، احتمالاً راحت‌تر از فراز و نشیب‌های معاملات عبور می‌کنند. وقتی اوضاع در بازار سخت می‌شود، به جای نگرانی و دل مشغولیِ چیزهایی که از دست داده‌اند، به خود یادآوری می‌کنند که همه این‌ ضررها بهایی است که باید برای رشد و پیشرفتشان بپردازند تا دفعه بعد بتوانند بهتر عمل کنند.

معامله گران موفق می‌دانند که شکست در معاملات کاملاً طبیعی است؛ بنابراین روزهای بد را نیز به راحتی روزهای خوب می‌پذیرند؛ زیرا به مهارت‌های معاملاتی و چشم انداز بلند مدت از استراتژیِ خود ایمان دارند. آن‌ها آرامش ذهنی خود را حفظ می‌کنند و اجازه نمی‌دهند احساسات پای خود را به روندهای معاملاتی‌شان باز کند.

تریدرهای موفق

نتیجه‌گیری

اگر بخواهیم یک جمع‌بندی کلی از معامله گران کاربلد و موفق ارائه دهیم، باید بگوییم این افراد تبحر بالایی در مدیریت ریسک دارند، متفکر مستقل هستند و بر رشد و توسعه خود تمرکز می‌کنند. آن‌ها به هیچ وجه نگران آن نیستند که از جانب دیگر معامله‌گران شناخته و تایید شوند. ضررهای معاملاتی برای این افراد به منزله فرصتی برای بهبود است. آن ها همچنین با ذهن باز به سراغ معامله گری آمده‌اند و ریسک این کار را پذیرفته‌اند.

بنابراین اگر این ویژگی‌ها را در خود می‌بینید، احتمالاً در حال حاضر یک معامله گر موفق هستید یا در مسیر رسیدن به این جایگاه حرکت می‌کنید.

 در آخر اگر فکر می‌کنید چند مورد از این ویژگی‌ها را در خود ندارید، اصلاً نگران نباشید؛ چرا که همه ویژگی‌هایی که ذکر شد، با تمرین و تکرار قابل دستیابی هستند.