عدم قطعیت به زبان ساده

بازارهای مالی آشفتگی‌های زیادی دارند که بسته به نوع بازار متفاوت هستند. گاهی از اوقات بالا یا پایین رفتن قیمت‌ها (به‌ویژه اگر نوسان زیاد و غیرقابل کنترل باشد) به ضرر پوزیشن‌های معاملاتی شما هستند. این شرایط با نام عدم قطعیت در بازارهای مالی شناخته می‌شود زیرا کسی نمی‌تواند با اطمینان روند آینده را پیش‌بینی کند. مهم‌ترین مسئله‌ای که در این شرایط باید رعایت کنید پایبندی به برنامه معاملاتی (اگر به خوبی طراحی شده باشد) و حفظ آرامش است. در این مقاله از سایت دگرش، درباره این شرایط و واکنش‌هایی که باید در مواجه با آنها داشته باشید صحبت می‌کنیم؛ پس با دقت این مطلب را دنبال کنید.

عدم قطعیت در بازارهای مالی و نتایج آن

زمانی که بازارهای جهانی آشفته می‌شوند و عدم قطعیت روی خشن خود را نشان می‌دهد، نقش روانشناسی معامله بسیار مهم می‌شود. ما انسان‌ها ذاتا عدم قطعیت را دوست نداریم و همان‌قدر که برای غذا یا امیال خود هوس داریم برای اطلاع از آینده هم شور و اشتیاق داریم. مغز ما عدم قطعیت را مانند خطر می‌داند؛ به همین دلیل سعی می‌کند تا توجه ما را به سمت چیزهایی معطوف کند که به ما حس ثبات می‌دهند. چیزی که در این رابطه باید بدانید این است که این حس اطمینان، اغلب یک توهم است.

اگر می‌خواهید یک تریدر خوب باشید باید به جای اینکه از عدم قطعیت در بازارهای مالی بترسید آن را بپذیرید؛ زیرا این موضوع به خودی خود چیز بدی نیست که بخواهیم از آن دوری کنیم. این شرایط تنها یکی از حالت‌های طبیعی بازار است و به همین دلیل آن را شرایطی می‌دانیم که پر از فرصت است.

عدم قطعیت و فرصت در کنار یکدیگر قرار دارند و باید آن‌ها را مانند دو روی یک سکه بدانید.

با این توضیحات باید عدم قطعیت را پذیرفته و یا حتی عاشق آن باشید. به جرئت می‌توان گفت که اگر به عنوان یک تریدر می‌خواهید پیشرفت کنید، پذیرش این موضوع ماموریت اصلی شماست. نه تنها باید عاشق این شرایط باشید بلکه باید از آن پول هم در بیاورید. باید بیاموزید که این شرایط را بپذیرید و با تغییر ذهنیت به آرامش برسید. در ادامه تعدادی از روش‌های رسیدن به این شرایط را برای شما عنوان می‌کنیم.

عدم قطعیت در بازارهای مالی

1- از مقاومت‌کردن پرهیز کنید

حقیقت ماجرا این است که شرایط عدم قطعیت در بازارهای مالی که در برابر آن مقاومت می‌کنید همواره وجود دارد. به‌جای آنکه مقاومت کنید یاد بگیرید آن را بپذیرید. برای پذیرش این موضوع باید مقاومت کردن در برابر عدم قطعیت را تمرین کرده و احساسات خود را در برابر شرایط موجود تسلیم کنید. این تسلیم‌کردن به شما کمک می‌کند تا شرایط موجود را با کمی شفافیت بیشتر ببینید و به‌جای اینکه فلج و ناتوان شوید رو به جلو حرکت کنید.

پذیرش به این معنا نیست که به دلیل شرایط موجود احساس ناراحتی، ناامیدی یا سردرگمی نکنید. پذیرش شرایط موجود و وفق‌دادن احساسات با آن، شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد تا به سمت جلو حرکت کنید.

2- راه‌های سالمی‌تری برای کنارآمدن با این موضوع پیدا کنید

وقتی احساس عدم قطعیت داشته باشیم مغز ما سیستم ترشح دوپامین را فعال می‌کند. در این شرایط، مغز ما را تشویق می‌کند تا دنبال چیزهای آرامش‌بخش باشیم حتی اگر این روش‌ها چندان سالم نباشند. برای مثال می‌توان به مصرف مواد مخدر، استفاده از حواس‌پرتی، غذا و …. اشاره نمود.

در این شرایط بسیاری از تریدرها به‌دنبال راهنمایی متخصصان تحلیل تکنیکال هستند تا با استفاده از راهنمایی‌های آن‌ها در تصمیمات خود، احساس امنیت داشته باشند. باید بدانید زمانی که دیدگاه خود را با این روش تسکین می‌دهید، ترشح بیش از اندازه دوپامین باعث می‌شود تا در کوتاه ‌مدت احساس لذت داشته باشید که بسیار اعتیادآور است. این کارشناس‌ها و متخصصان مانند شما چیز زیادی از آینده نمی‌دانند و تنها تلاش می‌کنند با حدس و گمان به یک نتیجه‌ی درست برسند.

بیشتر بخوانید
10 نکته مهم از درس های Squid Game درباره رمز ارز ها

به‌ جای آنکه برای آرامش خودتان با نظر صاحب ‌نظرها معامله کنید بهتر است از روش‌های سالم‌تر و پیشگیرانه استفاده کنید. مدیتیشن، نوشتن، رو برگرداندن از اخبار، کاهش ریسک، استفاده از روش‌های دوری از ریسک و … راه‌های بهتری برای مقابله با عدم ‌قطعیت در بازارهای مالی هستند.

3- مقابله با عدم قطعیت در بازارهای مالی : تعصب‌های خود را بشناسید

تحلیل های تکنیکال یا فاندامنتال تنها حدس و گمان هستند و از این نظر که بازار به کدام سمت حرکت می‌کند تنها دید محدودی به شما ارائه می‌کنند. البته منظور این نیست که استفاده از آن‌ها فایده‌ای ندارد بلکه منظور این است که این روش‌ها همه چیز نیستند. زمانی که خیلی سعی کنید با این روش‌ها درباره آینده و روند بازار بدانید بازده شما کم یا حتی معکوس می‌شود زیرا روی این روش‌ها تعصب دارید. پس خیلی مهم است که درباره روش خود بسیار مراقب باشید.

4- بیش از اندازه نگران نباشید

زمانی که با شرایطی روبرو می‌شوید که از کنترل شما خارج است، ذهن‌تان سعی می‌کند تا اتفاقات آینده را پیش‌بینی کند تا به این ترتیب میزان غافلگیری‌های ناخوشایند را کم کند. نگرانی باعث می‌شود که تصور کنید روی شرایط عدم قطعیتِ پیش‌آمده کنترل دارید. شاید تصور کنید که اگر بیش از اندازه استرس داشته باشید یا به همه احتمالات و پیشامدها فکر کنید یا پیش‌بینی متخصص‌ها را بخوانید می‌توانید شرایط را کنترل کنید. باید بدانید که این طرز فکر در بازارهای مالی اصلا درست نیست.

نگرانی بیش از اندازه باعث نمی‌شود که کنترل بیشتری روی شرایط داشته باشید و تنها لذت لحظه‌ی حال را از شما می‌گیرد. نگرانی همچنین انرژی شما را می‌گیرد و باعث می‌شود شب‌ها بیدار بمانید. بنابراین آنقدر نگران نباشید. اگر حس می‌کنید شرایط آشفته است؛ برای آرامش خود از مدیتیشن یا نوشتن کمک بگیرید اما چرخه افزایش نگرانی در بدن را تقویت نکنید.

روانشناسی بازار در عدم قطعیت

5- بدانید چه چیزی در کنترل شما است

عدم قطعیت در بازارهای مالی همواره وجود دارد و گاهی بسیار زیاد و گاهی نیز بسیار کم می‌شود.

در شرایطی که نمی‌توانید عوامل خارجی را کنترل کنید، وظیفه شما به عنوان یک تریدر این است که بدانید این عدم قطعیت تا چه اندازه کم و یا زیاد است. پس به‌جای اینکه نگران موارد غیرقابل کنترل باشید روی جنبه‌هایی که در کنترل شما هستند تمرکز کنید.

به عنوان یک تریدر، چیزی که در کنترل دارید برنامه معاملاتی و استراتژی شما است. با تمرکز بر این موارد، به جای آنکه یک فرد نگران و بدون ثمر باشید به یک فرد فعال و حل‌کننده مسائل تبدیل شوید. از آنجا که شرایط با هم متفاوت هستند گاهی متوجه می‌شوید که تنها چیزی که می‌توانید کنترل کنید؛ رفتار و واکنش‌های احساسی خودتان است. باید این کار را با پذیرش و استفاده از تجربیات گذشته انجام دهید (به تیتر شماره یک رجوع کنید).

در شرایط عدم قطعیت در بازارهای مالی همچنان می‌توانید رفتار خودتان را کنترل کنید. برای این منظور از اخباری که اضطراب شما را بیشتر می‌کند یا پیش‌بینی‌های مختلف درباره آینده دوری کنید. با تمرکز بر دنیای واقعی و اتفاقات آن از نشخوار فکری و خیالات منفی دوری گزینید. این کار باعث می‌شود تا آرامش، نگرش باز و واکنش ‌نشان ندادن را در خودتان پرورش دهید.

6- نیاز به قطعیت و اطمینان را به چالش بکشید

ممکن است تعدادی پوزیشن معاملاتی داشته باشید اما نمی‌دانید شرایط چطور پیش خواهد رفت. باید بدانید که چنین چیزی طبیعی است و در واقع باید این ندانستن ( همان عدم قطعیت در بازارهای مالی ) را قبول کنید. این کار مانند این است که یک کتاب می‌خوانید یا یک فیلم تماشا می‌کنید اما نمی‌دانید چه اتفاقی خواهد افتاد. همانطور که برای کتاب یا فیلم این موضوع جالب است برای معامله هم همینطور تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید
استراتژی معاملاتی بولینگر باند و مک دی در بازار رمز ارزها

آیا حتی اگر ندانید که نتیجه معامله یا پوزیشن باز شما چه می‌شود می‌توانید برنامه معاملاتی خود را دنبال کنید؟ آیا می‌توانید این کار را با پذیرفتن این که نمی‌دانید در آینده چه می‌شود انجام دهید؟

با داشتن یک روانشناسی معامله مناسب، ندانستن اینکه چه می‌شود خوب است. ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد اما بدترین سناریوی ممکن چیست؟ اگر روش شما مانند شرط‌بندی نیست پس دارید درست عمل می‌کنید زیرا شکست راهی برای آموختن، رشد و بهتر شدن است و نباید فکر کنید که دنیا به آخر رسیده است.

تریدر و عدم قطعیت در بازار

7- با خودتان مهربان باشید

بخاطر عدم قطعیت در بازارهای مالی و در زمانی که شرایط از کنترل شما خارج می‌شود به ‌سادگی تحت‌ تاثیر ترس و وحشت قرار می‌گیرید. ممکن است تصور کنید که پنهان ‌کردن احساسات یا خالی‌کردن آن‌ها روی دیگران راه مناسبی است اما این کار تنها شرایط را بدتر می‌کند.

شاید نتوانید شرایط را کنترل کنید اما همچنان می‌توانید با احساسات سخت خود (حتی اگر خیلی شدید باشند) روبرو شوید. باید این احساسات را با مهربانی و پذیرش تجربه کنید زیرا این کار باعث می‌شود استرس‌تان کمتر شده و بهتر با عدم قطعیت در بازارهای مالی کنار بیایید. همچنین وقتی با خودتان مهربان هستید، در زمانی که با چالش‌های جدید و منحصربه‌فرد روبرو می‌شوید می‌توانید احساس آرامش داشته باشید.

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی افراد بهتر از دیگران با این شرایط کنار می‌آیند. پس اگر تحمل شما در برابر عدم قطعیت و آشفتگی بازار به اندازه فلان فرد در توئیتر نیست خود را سرزنش نکنید.

با خودتان صبور و مهربان باشید. ممکن است در گذشته به شرایط استرس زا غلبه کرده و از آن شرایط عبور کرده باشید. اگر این‌طور است به خودتان افتخار کنید. همچنین به این فکر کنید که در گذشته چه کارهایی انجام داده‌اید که مفید بوده‌اند و چه کارهایی وجود دارند که این بار دوست دارید به شیوه‌ای متفاوت انجام دهید.

8- انتظارات خود را پایین بیاورید

به عنوان آخرین مورد، باید انتظارات خود را پایین بیاورید. انتظار باعث می‌شود وارد چرخه‌ای از امید و ترس شوید و مانند معتادهای کامپیوتری به صفحه نمایش سیستم خود خیره شوید. این کار بهترین روش برای گذراندن زمان محدودی که روی زمین دارید نیست.

اکنون متوجه شده‌اید که وقتی نسبت به موضوعی استرس دارید، بی‌توجه بودن به آن سخت است اما باید به هر روشی که شده از این ذهنیت رها شوید. اگر دائم سود و زیان، اخبار، حرف‌ها و معاملات افراد صاحب نظر را دنبال کنید تنها خودتان را سردرگم می‌کنید. پس انتظارات خود را کمتر کرده و این واقعیت را بپذیرید که هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. تلاش کنید تا جای ممکن کمتر بازار و اخبار را بررسی کنید به ویژه در زمان‌هایی مانند قبل از خوابیدن که بیشتر از همیشه آسیب‌پذیر هستید.

نتیجه‌گیری

بازار سرشار از عدم قطعیت است. به عنوان یک تریدر، وظیفه اصلی شما این است که بدانید چطور با این بالا و پایین ‌رفتن زندگی کنار آمده و از آن استفاده کنید. هر چه در این کار بهتر باشید شانس شما برای رسیدن به موفقیت بیشتر می‌شود.

مسیر پذیرفتن عدم قطعیت در بازارهای مالی چیزی نیست که نتوانید از پس آن برآیید اما برای رسیدن به این موضوع نیازمند تمرین و ممارست زیاد هستید. هر زمان که عدم ‌قطعیت بیشتر می‌شود و احساس ترس دارید به آن مانند یک فرصت برای پذیرش نگاه کنید.

به‌جای اینکه از این شرایط فرار کنید به طرف آن بروید. به‌جای اینکه در الگوهای قدیمی و بی‌فایده‌ی خود افراط کنید این روش جدید را امتحان کنید و ببینید که شرایط چقدر فرق می‌کند. یاد بگیرید که با لبخند در کنار عدم قطعیت برقصید.